reklama

Írsko versus Slovensko

Keltský tiger je na kolenách. Chvíľu sa zdalo, že žobre, ale on v skutočnosti umiera. Od hanby. Zlé jazyky sa smejú, cha, Ivan, čo je s tým tvojím vzorom? Kde sa podel ten tvoj tiger?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Je tendencia, porovnávať Írsko s Gréckom. Vzhľadom na podobne vyzerajúce problémy, sa nie je čomu čudovať. Zvláštne nám to začne byť, až keď sa na Írsko pozrieme zbližšia a možno nezaškodí, skúsiť sa s ním porovnať. A porovnať nie len ekonomicky, to by asi nebolo fér. Keď totiž hovoríme o Írsku, hovoríme o jednej z najvýkonnejších európskych ekonomík. Pri prepočte HDP na obyvateľa, je na tom lepšie vrámci EÚ iba Luxembursko. Keď načrieme mimo EÚ, sú pred Írmi ešte Švajčiari a Nóri. My v tejto štatistike siahame Írom niekde nad kolená. Investičný stupeň Írska od vypuknutia krízy vytrvalo padá. Stále je ale na slušnom A, iba o chlp za slovenským A+. Najviac popola padá na írsku vládu, ktorá sa na rozdiel od tej našej, chovala veľmi zodpovedne. Hneď od vypuknutia krízy robila nepopulárne škrty na strane verejných výdavkov, nepodvádzala, ako grécka vláda, ani nič nezatajovala. Nakoniec však predsa urobila chybu.
Vládna Fianna Fáil pri prvých problémoch bánk rozhodla, že nesmú padnúť. Hneď veľkodušne rozšírila garancie vkladov, plus pridala pár miliárd na záchranu, čím de facto odštartovala znárodňovanie. Smola bola, že znárodňovala vysoko toxické, čierne diery. Z počiatočných pár miliárd, to boli neskôr desiatky miliárd, a ako sme sa mohli presvedčiť v posledných dňoch, zďaleka to nestačí. Za všetko môžu veľké oči a banky. Pozrime sa teda na tie naše. Máme jedny z najdrahších hypoték v Európe, platíme pomaly už aj vstupné do budovy banky, ale máme ich vraj zdravé. Zabúdame, čo sa na Slovensku dialo v deväťdesiatych rokoch, ako sa rozdávali úvery vo vtedy ešte štátnych bankách. Našťastie sme sa hrali iba s malými peniažkami a na svojom piesočku, možno aj vďaka rastúcej izolácii, o ktorú sa prezieravo staral Vladimír. Kde by teraz boli naše banky, keby ich Brigita s Ivanom nepredali? Možno by sme teraz boli slávnejší ako Íri a Gréci dohromady.

Klientelizmus, korupcia, organizovaný zločin, sú asi všade. Je ťažké porovnať mieru. Ľahšie sa ale porovnáva postoj verejnosti. Kým u nás sa zväčša obmedzujeme na tiché nadávanie, doma, či v krčme, Íri v krčmách spievajú a tancujú a protestovať chodia do ulíc. Keď na severe ostrova nejaká chorá hlava zastrelí britského vojaka, ľudia na druhý deň pochodujú s transparentmi, že si to neželajú. V roku 1996, krátko po vražde policajného detektíva Jerryho McCabeho, drogoví baróni surovo zastrelili novinárku Veronicu Guerin, čo vyvolalo také nepokoje, že vláda k novozaloženému úradu na boj s organizovaným zločinom, pridala daňové pravidlá, ktoré svojím spôsobom konfiškujú nezákonne nadobudnutý majetok. Vytlačila mafiu do väzenia a za hranice, tie zvyšky, čo ostali, minimálne prestali prezentovať svoje postavenie na verejnosti. Neskôr sa špeciálne daňové zákony rozšírili aj na majetok získaný korupciou. U nás sa správa o vražde renomovaného právnika, v jeho vlastnom dome, stretne s chladným záujmom verejnosti ako je tomu pri každej tragédii, ktorá sa nás netýka.

Jedno máme ale s Írmi spoločné, a to neštandardné politické spektrum. To naše, postavené na troskách komunizmu, sa síce snaží tváriť podľa normy. Máme tam národniarov, socialistov, konzervatívcov, liberálov, ľavých, pravých, červených, modrých. Keď však tieto drobné, zameníme na papierové, ostane nám jedna päťdesiateurovka a jedna stará zelená stokorunáčka. Áno, je to stále boj súčasného sveta a približovania sa k jeho hodnotám, proti niečomu, čo tu bolo a už sa, dúfajme, nikdy nevráti. Problém je, že všetky naše strany vychádzajú z toho istého, prehnitého systému. A toho pachu sa nie a nie zbaviť. Írska politická scéna má dve veľké strany, Fianna Fáil a Fine Gael. Vznikli v dvadsiatych rokoch minulého storočia, krátko po založení Írskej republiky. Obe vstali z prachu občianskej vojny, medzi prívržencami (FG) a odporcami (FF) anglo-írskej dohody. Dohody s problematickou, severoírskou zápletkou. Zhodne sa profilujú ako strany stredu. Vládna Fianna Fáil ťahá krajinu, momentálne s podporou Strany Zelených, s jednou malou prestávkou asi 23 rokov. Z času na čas uvoľní miesto v súčasnosti opozičnej Fine Gael a jej vernej vazalke, ľavicovej Labour Party. Keď sa tak stane, naposledy 94-97, ľudia sa rýchlo spamätajú a znovu volia FF. Ale teraz to FF prepískla. Po dvoch rokoch uťahovania opaskov musela požiadať, alebo skôr bola dotlačená k pomoci z vonku. Či nakoniec pomôže EÚ, či MMF, pre Írov je to neznesiteľná rana, lebo sa spája so stratou suverenity, a to je v tejto krajine asi najdôležitejšia vec. Stačí ak si spomenieme na proces schvaľovania Lisabonskej zmluvy. Stratu samostatnosti voliči neodpustia ani svojej dlhé roky najpopulárnejšej strane. Sloboda je totiž to, čo si Íri vážia nadovšetko. Za nezávislosť bojovali celé storočia a napriek tomu, že majú republiku oveľa dlhšie ako my, stále na to nezabúdajú. Keď to porovnám s nami, kde na 20. výročie Nežnej revolúcie viedli vládu a parlament ľudia, čo si revolúciu nevšimli, je mi z toho zle. Asi nám chýba dovolenka pri Balatone, ostnatý drôt na hraniciach a ruskí vojaci, starajúci sa o našu bezpečnosť.

Takto nejako vyzerá krátke porovnanie so slobodným a hrdým tigrom, ktorého trafil balvan z vlastných bánk. Ivan nie je jediný, komu keltský tiger imponoval. Budil rešpekt a uznanie u mnohých a aj preto sa teraz teší veľkému počtu pomocných rúk. O to, kto nakoniec poskytne umelé dýchanie, sa bije menový fond, únia, dokonca sa hlásia jednotlivé krajiny, ako Británia, či Švédsko. Tigra už neuvidíme behať po jednom z najkrajších ostrovov Európy. Zdá sa, že dostane klietku v európskej zoo, ale prežije. Či nakoniec bude na žrádlo pre ostatné zvieratá, sa iba uvidí. Netušia to ani európski ošetrovatelia, a netuší to ani jeden malý, vychudnutý stredoeurópsky vlk, ktorý zmätene behá pomedzi klietky a hľadá tú svoju, ktorá mu, zdá sa, veľmi chýba.

Michal Petruš

Michal Petruš

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  85x

Fungujem ako programátor pre nadnárodnú korporáciu a občas niečo napíšem :-) Zoznam autorových rubrík:  FikciaVoľnočasovéPoliticko-spoločenskéKomentáre, iba takéSeanovinySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu