reklama

V investovaní do školstva sme najhorší.

Pokojné ráno mi minulý týždeň narušila zaujímavá informácia. Podľa posledného prieskumu OECD, investuje Írsko do vzdelania iba 4.7% svojho HDP, čo je o percento menej ako priemer OECD. Horšie je na tom iba Česká republika, Taliansko a Slovensko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

V prípade Írska ma táto správa prekvapila. Írske školstvo napreduje míľovými krokmi a nezdá sa mi žeby na ňom Íri šetrili. V porovnaní s nami samozrejme ide o podstatne väčšie investície. Ich HDP je viac ako 2 a pol násobok nášho. Nalistoval som stránku OECD, ako to s nami vlastne je. A tušenie sa premenilo na skutočnosť. Sme ďaleko poslední. Nebolo tomu vždy tak. Ešte v roku 2000 bola za nami Brazília a Rusko. Obe krajiny však zjavne prehodnotili svoj prístup k vzdelaniu a výrazne nás predbehli. Rusi sa dokonca zaradili za Island, Spojené štáty a Izrael na štvrtú priečku. Rýchlo listujem ďalej, hľadám tabuľku s reálnymi číslami. V investíciách, v pomere na študenta, nie sme najhorší. Predbehli sme Čile, Mexiko aj Brazíliu. Na študenta v priemere minieme 3694 USD. Tesne pred nami sú naši vyšegradskí priatelia, Poľsko (4134 USD), Maďarsko (4811 USD) a Česká Republika (5426 USD). Pre úplnosť, Spojené štáty, ktoré tento rebríček vedú pred Švajčiarskom, Nórskom a Rakúskom, vložia do jedného študenta v priemere (14269 USD)

V tabuľke o priemerných platoch učiteľov je v našom riadku namiesto čísel písmeno "m", t.j. chýbajúce údaje. Možno je dobré, že údaje o platoch nezverejňujeme, ušetrili sme mnohým ľuďom vo vyspelom svete jeden nechápavý pohľad a tým citlivejším, možno aj nejakú tú slzu. Ale dosť bolo tabuliek. Sú to zaujímavé štatistiky, ale akokoľvek si ich otáčam, je jasné, že na školstvo sa u nás z vysoka kašle. A z vysoka sa naň kašle dlhodobo. Robili to všetky doterajšie vlády. V istom období tých dzurindových, sa objavil pojem "vzdelanostná ekonomika a spoločnosť". Ostalo len pri ňom. Niektoré vlády by sa mohli vyhovárať, že peniaze neboli, lebo bolo treba platiť za chyby exvlád. Fakt je ale taký, že s tým doteraz nikto neurobil nič. Najhoršie je, že už aj ten najväčší hlupák si uvedomuje, aká dôležitá je investícia do budúcnosti. Vidíme to na príklade diaľníc. Figeľ zastavuje predraženú výstavbu a ľudom až srdce praská. Predháňajú sa v argumentoch, koľko životov by sa tým zachránilo, koľko by sa ušetrilo na nafte, ako by sa zatraktívnili regióny. A školstvo nikomu žily netrhá? Školstvo nie je investícia do budúcnosti? Tupci budú donekonečna polemizovať o tom, či a kedy začať učiť Angličtinu, pokutovať cudzojazyčné vety v televízii a vymýšľať nezmyselné jazykové zákony. Lebo tupcom to vyhovuje. Vo svete, kde je každý tupý, nie sú rozdiely. To, že keď sa človek potom do sveta skutočne vyberie, stačí, že nevie jazyk alebo ho iba nevie úplne dokonale, automaticky ho to diskvalifikuje a zaraďuje o jednu, či dve pracovné (tým aj spoločenské) úrovne nižšie. A cesta naspäť nie je jednoduchá.

To je také ťažké pochopiť, čo táto krajina potrebuje? V prvom rade prestať kradnúť. Prestať tolerovať korupciu a nikdy nedať verejnú funkciu, alebo vo voľbách šancu tým, čo už raz kradli. Prerozdeliť prostriedky so zvýšenou váhou na vzdelanie. Samozrejme aj na výstavbu infraštruktúry. Nezabudnúť na zdravotníctvo a ľudí, ktorí to skutočne potrebujú. Ak toto nejaká vláda dokáže, získa si voliča na doživotie.

Michal Petruš

Michal Petruš

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  85x

Fungujem ako programátor pre nadnárodnú korporáciu a občas niečo napíšem :-) Zoznam autorových rubrík:  FikciaVoľnočasovéPoliticko-spoločenskéKomentáre, iba takéSeanovinySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu